Guvernérka amerického štátu New York Kathy Hochulová v pondelok podpísala zákon, ktorým sa zvyšuje minimálna veková hranica na zakúpenie poloautomatickej pušky z 18 na 21 rokov. Informovala o tom agentúra AFP.

Toto nariadenie sa nachádza v balíku reforiem o zbraniach, ktoré odsúhlasil newyorský senát v reakcii na májovú streľbu v supermarkete v Buffale, pri ktorej prišlo o život desať Afroameričanov. Z vrážd je obvinený 18-ročný Peyton Gendron. Pri streľbe údajne použil poloautomatickú pušku AR-15, ktorú si kúpil legálne.

Americký štát New York zvýšil vekovú hranicu na zakúpenie poloautomatickej pušky

Potenciálni záujemcovia o kúpu poloautomatických strelných zbraní v štáte New York budú musieť okrem dosiahnutia minimálneho veku 21 rokov predložiť aj potvrdenie o bezpečnostnej previerke.

Balík reforiem takisto zakazuje väčšine civilného obyvateľstva zakúpiť si ochrannú výstroj, ako napríklad nepriestrelné vesty.

Iba desať dní po streľbe v Buffale došlo k útoku na základnej škole v meste Uvalde v štáte Texas. Streľba si vyžiadala životy 19 žiakov a dvoch učiteľov. Ako píše AFP, obe tragické udalosti v USA oživili snahy o väčšiu kontrolu vlastníctva a predaja strelných zbraní. Tie však opakovane zlyhávajú na odpore konzervatívnych republikánov.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR | Foto: Matt Rourke & Jeffrey T. Barnes