Ekvádor zaradil zločinecké gangy medzi teroristické organizácie, čo má umožniť efektívnejší boj voči násilnému organizovanému zločinu.

Predmetné rozhodnutie prijali na zasadnutí národnej Rady pre verejnú a štátnu bezpečnosť, ktorej osobne predsedal ekvádorský prezident Guillermo Lasso.

Zaradenie zločineckých gangov medzi teroristické skupiny umožní, že ekvádorská armáda a bezpečnostné zložky môžu voči nim zasahovať s väčšou razanciou, aj keď nedôjde k vyhláseniu mimoriadneho stavu.

Agentúra AFP uvádza, že ekvádorské zločinecké gangy sú zrejme napojené na mexické drogové kartely Sinaloa a Jalisco.

Gangy v Ekvádore medzi sebou v posledných rokoch zvádzajú krvavé boje, a to vo väzniciach aj na uliciach miest. Potýčky medzi väzňami si od roku 2021 vyžiadali viac ako 420 obetí. Zatiaľ čo počet obetí násilností mimo väzníc sa zdvojnásobil.

Ekvádorský prezident Lasso od mája 2021, kedy oficiálne prevzal rolu hlavy štátu, mimoriadny stav v krajine vyhlásil už niekoľkokrát s cieľom mobilizovať armádu a zaviesť zákaz vychádzania. Podľa ekvádorského ministerstva vnútra v Ekvádore v súčasnosti pôsobí 13 skupín organizovaného zločinu, pričom niektoré z nich majú tisícky členov.

Možno ťa zaujme!?

Zdroj: TASR, redakcia ČoJee!? / Foto: Freepik