Elon Musk opäť raz spôsobuje chaos. Falošný tweet, ktorý vznikol novým updatom, stojí spoločnosť miliardy dolárov.

Twitter zaplavila neistota a neporiadok od momentu, čo sa kormidla ujal miliardár Elon Musk. Jeho najnovšie „vylepšenie“ spôsobilo mnohými očakávaný chaos, tentoraz však vo farmaceutickom priemysle.

elon musk a inzulín
Zdroj: arstechnica.com

Eli Lilly zverejnili na Twitteri nezvyčajnú správu: „Sme nadšení, že môžeme oznámiť, že inzulín je teraz zadarmo.“ Farmaceutický gigant sa následne ospravedlnil za zavádzajúci tweet, ktorý zverejnil niekto, kto sa vydával za túto spoločnosť.

Vo štvrtok poobede účet vystupujúci ako farmaceutický gigant Eli Lilly s modrým začiarknutím pri jeho názve – ktorý predtým signalizoval overenie identity účtu, no odvtedy predstavuje účty, ktoré zaplatili poplatok vo výške 8 dolárov – tweetol lákavé, ale nepravdivé tvrdenie, ktoré je vyššie spomenuté.

elon musk a eli lilly
Zdroj: Twitter

Tweet, ktorý zostal verejne viditeľný najmenej štyri hodiny, sa začal šíriť a získal najmenej 1 798 retweetov a 12 800 likov, kým bol účet nahlásený.

V nasledujúcom čase skutočný overený účet Eli Lilly potvrdil nepravdivé informácie:

„Ospravedlňujeme sa tým, ktorým bola doručená zavádzajúca správa z falošného účtu Lilly. Náš oficiálny účet na Twitteri je @LillyPad.“


Nestačilo to však prekaziť záplavu rozhorčenia a pohŕdania nad až príliš reálnymi cenami inzulínu v USA. „Prečo si namiesto ospravedlnenia nevyrobíš cenovo dostupný inzulín?“ písali ľudia v reakcii na túto správu.

Dôvod odporu je bolestivo zrejmý. Inzulín, hormón vytvorený telom na spracovanie a využitie krvného cukru (glukózy), môže byť životne dôležitým liekom pre 37,3 milióna Američanov, ktorí majú cukrovku. Asi 8,4 milióna Američanov sa spolieha na inzulín, aby prežili. Vo všeobecnosti stojí výroba inzulínu 10 dolárov alebo menej. Napriek tomu môžu pacienti v USA ľahko vidieť mesačné účty za inzulín v stovkách dolárov.

Ako za to môže Musk?

Zdroj: indiantimes.com

Predtým, ako Musk prevzal kontrolu nad platformou, boli modré verifikačné značky voľne rozdávané zdrojom, ktoré Twitter považoval za pozoruhodné a dôveryhodné. Šlo teda o slávnych ľudí a spoločnosti.

5. novembra Twitter oznámil službu Twitter Blue, pričom uviedol, že používatelia môžu dostať modrú značku vedľa svojho mena „rovnako ako celebrity, spoločnosti a politici, ktorých už sledujete“. To otvorilo dvere pre vtipkárov, ktorí v prípade triku Eli Lilly trollovali farmaceutické spoločnosti aj Twitter. Vďaka tejto falošnej správe však padli akcie spoločnosti na dlho nevidené minimum.

elon musk
Zdroj: Twitter

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: fortune.com, arstechnica.com | Foto: Twitter, arstechnica.com, indiantimes.com