Pohľady na krásnu prírodu či rôzne farebné scenérie v priebehu svojho života zažil každý jeden z nás. Je to skutočne nádherné. Za vnímanie krásy môže náš mozog. Ako však mozog premieňa vizuálne signály na estetické? Prečo vnímame výhľad na hory alebo prechádzajúce farebné mraky za krásne?

Výskumný tím z Inštitútu Maxa Plancka pre empirickú estetiku sa zaoberal touto otázkou a skúmal, ako naše mozgy postupujú od obyčajného videnia krajiny k pocitu jej estetického vplyvu. Vedúci autor Edward Vessel naznačuje, že signály v našom mozgu môžu odrážať skorú, elementárnu formu vnímania krásy. Keď vidíme niečo, čo presahuje naše očakávania, lokálne škvrny mozgového tkaniva vytvárajú malé ‚atómy‘ pozitívneho vplyvu. Kombinácia mnohých takýchto prekvapivých signálov vo vizuálnom systéme vytvára esteticky príťažlivý zážitok, ktorý aicky považujeme za krásny.

vyhlady-slovenska-rysy | Tatra mountains, Natural landmarks, Central europe
Pin on Turistika

Vďaka týmto novým poznatkom štúdia, ktoré boli publikované vo Frontiers in Human Neuroscience, neprispieva len k nášmu chápaniu krásy, práve naopak. Za pomoci štúdie môžeme objasniť aj to, ako interakcia s prírodným prostredím môže ovplyvniť náš pocit pohody. Veľmi dôležité je prepájať naše vnímanie s emóciami, ktoré momentálne pociťujeme.

Tie mraky :) | Clouds, Celestial, Outdoor
Pin on podnebie (klíma) - climate (climate)
Bratislava, Kamzík | Bratislava, Outdoor, Clouds

Zdroj: goodnewsnwtwork.org|Foto: pinterest.com