Irán pocítil silnú vlnu protestov po minulotýždňovej smrti 22-ročnej Mahsy Amini. Tú zadržali a previezli do „prevýchovného centra“. Stalo sa tak zrejme preto, že svoj hidžáb nenosila správne.

Od piatka je Irán zaplavený tisícmi protestujúcich ľudí. Demonštranti totiž požadujú ukončenie násilia a diskriminácie voči ženám, ako aj ukončenie povinného nosenia hidžábu. Pri stretoch s bezpečnostnými silami boli údajne zabité desiatky demonštrantov. Iránske úrady preto tvrdia, že obmedzia prístup k internetu v krajine, kým sa v uliciach neobnoví pokoj.

Úrady dúfajú, že obmedzením internetu môžu kontrolovať protesty. Tie začali s hnutím Zelených v roku 2009 kvôli výsledkom volieb a nedávno kvôli protestom v roku 2019.

Irán: Green movement protest 2009


Tohtoročné protesty sú však zásadne iné. Nielen rozsahom, ale aj svojim bezprecedentne feministickým charakterom. Mladá generácia Iráncov totižto vychádza do ulíc protestujúc desaťročia represií. Tie sa týkajú zväčša ženských práv.

Prezident Ebrahim Raisi sa zaviazal „rozhodne sa vysporiadať“ s protestmi, ktoré sa teraz rozšírili do väčšiny z 31 iránskych provincií.


Medzitým sa internetová hackerská skupina Anonymous počas minulého týždňa zamerala aj na iránsku vládu online, pričom vo štvrtok oznámila niekoľko napadnutí vládnych webových stránok.

Pomocou hashtagu #OpIran, skratky pre Operation Iran, ktorá sa začala presadzovať na sociálnych sieťach, Anonymous vo štvrtok tiež tweetli, že organizácii sa podarilo hacknúť viac ako 1 000 iránskych kamier.

Generálny tajomník OSN António Guterres v piatok povedal, že ho „znepokojujú správy o pokojných protestoch, ktoré sa stretávajú s nadmerným použitím sily, čo viedlo k desiatkam úmrtí a zranení“.

OSN uviedla, že pozorne sleduje protesty v Iráne, a vyzvala úrady, aby „rešpektovali právo na slobodu prejavu, pokojné zhromažďovanie a združovanie“.

António Guterres

Guterres zopakoval výzvu úradujúceho vysokého komisára pre ľudské práva na urýchlené vyšetrenie smrti Amini „nezávislým kompetentným orgánom“.

Správa o smrti Amini obletela svet a ženy z rôznych krajín, rozličných etnicít a národností sa na podporu protestov rozhodli ostrihať si vlasy.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: cnn.com, bbc.com, theguardian.com | Foto: MINURSO, Al Jazeera