Podzemné potrubie, ktorým pašovali vodku našli na hranici medzi Ukrajinou a Modavskom. Zároveň je to už štvrtýkrát, čo bolo takéto potrubie objavené.

Vojna medzi Ruskom a Ukrajinou pokračuje po februárovej invázii. Napriek konfliktu ukrajinskí pohraniční úradníci odhalili niečo neočakávané a nesúvisiace s vojnou: Podzemný „vodkavod“ používaný na pašovanie nelegálneho alkoholu.

Ukrajinská vláda uviedla, že sa podľa Vice používal na prepravu nelegálneho alkoholu z Ukrajiny do Moldavska.

potrubie na vodku

Štátna pohraničná služba Ukrajiny zdieľala na YouTube video, ktoré zobrazuje úradníkov, ktorí plnia plastový džbán vodkou z potrubia.

Ukrajinská vláda uviedla, že plánuje potrubie preskúmať a zlikvidovať. Toto potrubie je jedným z mnohých vybudovaných v bývalom Sovietskom zväze na prepravu lacnej vodky z krajiny na predaj s veľkým ziskom.

Tristo metrov polyetylénovej rúry sa tiahlo od štátnej hranice pod zemou v smere k privátu 32-ročného občana Ukrajiny.
Moldavsko sa nachádza na juhozápade Ukrajiny a sever a západ sa konfliktom takmer nedotkol.

Zaujímavé je, že pašeráci zrejme nevynaložili veľké úsilie pri budovaní a prevádzke potrubia, keďže existovalo už od čias bývalého Sovietskeho zväzu.

Ukrajina bola vtedy súčasťou Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR), pričom krajinu viedla jej vlastná Ukrajinská sovietska socialistická republika (SSR).

Prvé potrubie sa našlo v roku 2004 medzi Bieloruskom a Litvou. Nasledovala jedna míľová linka nájdená v roku 2008 medzi Ruskom a Estónskom.

V tom istom roku sa odohrala rusko-gruzínska vojna o odtrhnuté proruské regióny Južné Osetsko a Abcházsko. Najnovším objavom bola v roku 2013 linka prepravujúca vodku z Kazachstanu do Kirgizska.


Okrem Moldavska boli všetky ostatné krajiny – Bielorusko, Litva, Kazachstan a Kirgizská republika – tiež súčasťou Sovietskeho zväzu na čele s príslušnými SSR.

Ekonomika postsovietskeho Ruska bola takmer desaťročie v chaose s obrovskou chudobou, hladom, ekonomickou marginalizáciou, alkoholizmom a kriminalitou, čo prinútilo obyčajných Rusov a Bielorusov obrátiť sa na pašovanie. Napríklad status Kazachstanu ako jedného z najväčších producentov obilia v Strednej Ázii z neho výrazne urobil zdroj lacných liehovín.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: eurasiantimes.com, whiskeyraiders.com | Foto: youtube, twitter, slate