Britská kráľovná Alžbeta II. odštartovala v sobotu oslavy 70. výročia jej nástupu na trón. Vo svojom vidieckom sídle Sandringham na východe Anglicka privítala členov miestnej komunity. Takisto rozkrájala tortu s oficiálnym emblémom tohto významného jubilea, ktorú na jej počesť pripravili tamojší obyvatelia. S odvolaním sa na Buckinghamský palác o tom informovala agentúra Reuters.

Medzi hosťami 95-ročnej panovníčky bola i Angela Woodová, ktorá ako študentka v roku 1953 pri príležitosti korunovácie Alžbety II. pomáhala vytvoriť i v súčasnosti populárny recept na tzv. Korunovačné kura (Coronation Chicken), ktoré tvorí studené varené kura, majonéza, karí korenie a marhuľa. Kráľovná sa stretla tiež so zástupcami dobrovoľníckych organizácií, bývalými zamestnancami v sídle Sandringham a ďalšími čestnými hosťami.

Napriek nedávnym obavám o zdravie Alžbety II. privítala panovníčka podopierajúca sa paličkou a odetá v svetlomodrých šatách a s perlovým náhrdelníkom svojich hostí s dobrou náladou a živo s nimi komunikovala, píšu svetové agentúry. Išlo o jej prvé väčšie verejné podujatie, odkedy jej lekári vlani v októbri odporučili odpočinok. Stalo sa to po tom, čo ju prijali do londýnskej nemocnice, kde podstúpila niekoľko preventívnych vyšetrení a následne zrušila i svoju plánovanú dvojdňovú cestu do Severného Írska.

Kráľovná: Pochod na jej počesť

Prvý monarcha v histórii, ktorý vládne sedem desaťročí

Alžbeta II. sa v nedeľu 6. februára stane prvým britským monarchom, ktorý sa pri moci udržal neuveriteľných sedem desaťročí. Vládnutia sa ujala vo februári 1952 po smrti svojho otca Juraja VI. Slávnostne korunovaná bola až 2. júna 1953 vo veku 26 rokov.

Obyvateľov čaká rad skutočne zaujímavých podujatí. Obchodný dom Fortnum & Mason napríklad zastrešuje celoštátnu súťaž o nový puding venovaný kráľovnej. Kuchári, pre ktorých je varenie a pečenie záľubou, by mali svoje recepty predkladať do konca februára. Piati finalisti pripravia svoj puding pre porotu, medzi ktorými bude sedieť aj šéfkuchár Buckinghamského paláca Mark Flanagan.

Oslavy súvisiace s týmto jubileom vyvrcholia štvordňovým víkendom od 2. až do 5. júna, hoci rozličné akcie sa budú konať v priebehu celého roka.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR / redakcia | Foto: pixabay.com & gettyimages.com | Video: YouTube