Predpoveď počasia Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) pre nedeľu, 30. 01. 2022 nevyzerá priaznivo. Opäť sa musíme pripraviť na silný vietor a preto SHMÚ vydalo viacero varovaní. Najhoršie (3. stupeň) platí pre najvyššie horské polohy. Vietor tu dosiahne silu mohutnej víchrice, no nevylučujú ani orkán!?

Mimo iného sa varovanie týka aj exteriérových aktivít, ktoré si obyvatelia naplánovali na tento deň. Odporúčajú ich jednoznačne preložiť na inokedy.

Varovanie SHMÚ na nedeľu:

Pripomíname veľmi nepriaznivú poveternostnú situáciu v nedeľu 30.1.2022Aj dnešné predpovedné materiály potvrdzujú veľmi nepriaznivú situáciu na zajtra. Bude silno veterno, nárazy vetra dosiahnu 60-90, ojedinele až okolo 100 km/h.

Najsilnejšie nárazy očakávame na juhozápade Slovenska a pod Tatrami. Na najvyššie horské polohy sme zvýšili stupeň výstrahy na najvyšší – tretí – pretože tu vietor dosiahne silu mohutnej víchrice, pričom nie je vylúčené, že bude až orkán.

Pozor na možné škody – môže dôjsť predovšetkým k padaniu konárov a stromov, poškodeniu striech, prípadne ďalších objektov. Vietor začne na západe slabnúť podvečer, pod Tatrami až v noci na pondelok. Spolu s vetrom zajtra miestami očakávame aj sneženie, najviac na severe. Kombinácia sneženia a silného vetra výrazne skomplikuje dopravnú situáciu najmä na Orave, Liptove, Spiši a horských priechodoch Nízkych Tatier, kde bude dochádzať k sústavnej tvorbe snehových jazykov a závejov.

Navyše, pod váhou snehu a silného vetra môže ľahšie dôjsť k pádu stromov. Sneženie bude v týchto regiónoch ustávať až v noci na pondelok, rovnako aj vietor.Z dôvodu veľmi nepriaznivej poveternostnej situácie preto odporúčame zvážiť nutnosť pohybu a prepravy a prispôsobiť voľnočasové aktivity v exteriéroch, najlepšie ich presunúť na iný deň.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroj: FB SHMÚ, Foto: SHMÚ