Zo zločinu porušovania ochrany rastlín a živočíchov enviropolícia v Prešove obvinila 34-ročného majiteľa cirkusu H. N. z Prahy.

Ako povedala, obvinený muž od konca apríla tohto roka na rôznych miestach na území Slovenskej republiky. Naposledy v meste Stropkov, držal v rozpore so zákonom o ochrane druhov voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín. Obchodoval so 14 levov afrických, ktoré sa nachádzali v areáli cirkusu.

„Na základe vyčíslenia Štátnej ochrany prírody SR celková spoločenská hodnota štyroch samcov a desiatich samíc leva afrického predstavuje viac ako 193.000 eur,“ povedala Hrabovská.

Polícia upozorňuje občanov, že akékoľvek nakladanie s ohrozenými druhmi živočíchov a rastlín je podmienené povoleniami a rozhodnutiami príslušných štátnych orgánov. Ak sa takéhoto konania niekto dopustí na Slovensku v rozsahu väčšom ako 133.000 eur hrozí mu trest odňatia slobody až do výšky osem rokov.

Protiprávne obchodovanie s ohrozenými druhmi rastlín a živočíchov v súčasnosti podľa Hrabovskej patrí medzi štyri najvýznamnejšie svetové bezpečnostné hrozby z pohľadu obratu finančných prostriedkov.

„Na jej páchaní sa často podieľajú rozsiahle siete medzinárodných zločineckých organizácií, pre ktoré je táto činnosť lákavá z dôvodu nízkeho rizika odhalenia a nízkych trestov, ktoré sú za takúto trestnú činnosť ukladané,“ dodala Hrabovská.

Možno ťa zaujme!?

Zdroj: TASR, redakcia ČoJee!? / Foto: Freepik