Teploty stúpli na znepokojujúco vysokú úroveň v USA, Európe a Ázii. Tento týždeň dosiahli rekordné hodnoty.
Časti európskych krajín vrátane väčšiny Talianska, východného Chorvátska, južného Španielska a Čiernej Hory sú v červenej pohotovosti. Uviedlo tak Koordinačné centrum Európskej únie pre núdzové reakcie. Phoenix zažil 19 po sebe nasledujúcich dní s teplotami viac ako 43 °C. Peking tiež zažíva rekord a horúčavy dosahujú 35 °C.
El Niño, poveternostný jav, ktorý sa vyskytuje každé dva až sedem rokov a prináša vyššie globálne teploty na severnej pologuli. Kvôli nemu sa tiež dostávame do kritického bodu globálneho otepľovania.
Zabráň slnečným lúčom prenikať do domu
Hlavnú vec, ktorú musíš urobiť, keď sa snažíš udržať svoj dom chladný, je zamedziť slnečnému svetlu prenikať do domu.
Môžeš použiť tieniace zariadenia, ako sú altány, mreže a markízy.,, Akákoľvek rastlina (napríklad stromy), ktorá dokáže absorbovať slnečné svetlo predtým, ako dopadne na stenu, je užitočná„, hovorí David Wright, solárny environmentálny architekt. ,,Najužitočnejšie sú stropné ventilátory s veľkými lopatkami alebo ventilátory Casablanca„, dodal.
Ľudia žijúci v bytoch môžu použiť zatemňovacie závesy. ,,Farebný odtieň na oknách môže byť tiež prospešný„, píše riaditeľka pre kúrenie v Miami Jane Gilbert pre TIME v e-mailovom vyhlásení. Veľmi pomôže aj klimatizácia. Ak nemáš doma klimatizáciu, môžeš využiť nákupné centrá alebo knižnice, ktoré sú vychladené.
Využi nočný čas
Ak žiješ v dome s tepelnou hmotou (čo znamená, že je vyrobený z tehál alebo betónu a dobre si udržuje teplo), môžeš skúsiť svoj dom v noci ochladiť bez klimatizácie. Keď vonkajšia teplota klesne pod vnútornú teplotu, otvor všetky okná a dvere, ktoré môžeš. Takto vychladíš svoj dom alebo aj byt.
Wright tiež uvádza, že akákoľvek časť vášho domu, ktorá je zabudovaná do zeme, ako napríklad pivnica, bude oveľa chladnejšia ako ostatné časti vášho domu, pretože sa dotýka okolitej zeme, ktorá je pravdepodobne chladnejšia ako teplota vzduchu. Čas strávený tam môže byť optimálny na chladenie.
Možno ťa zaujme!?
Zdroj: time.com, FOTO: Freepik.com