Švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová čelí obžalobe z neuposlúchnutia polície počas júnovej klimatickej demonštrácie na juhu Švédska. Hrozí jej pokuta.

Prokuratúra uviedla, že túto 20-ročnú klimatickú aktivistku obžalovala, pretože 19. júna odmietla poslúchnuť príkazy polície, aby opustila miesto demonštrácie v meste Malmö.

Thunbergová sa vtedy zúčastnila na proteste, ktorý organizovala skupina aktivistov Ta tillbaka framtiden (Získajme späť budúcnosť). Účastníci sa pokúsili zablokovať cestu z prístavu v Malmö, aby vyjadrili nesúhlas s používaním fosílnych palív.

„Vyberáme si nebyť len prizerajúcimi sa a namiesto toho fyzicky zastavíme infraštruktúru fosílnych palív. Získavame späť budúcnosť,“ uviedla vtedy Thunbergová na sociálnej sieti Instagram, píše DPA.

Skupina aktivistov Ta tillbaka framtiden v stredu (5. júla) uviedla, že po tom, ako aktivisti zablokovali konanie, ktoré „páli našu budúcnosť“, sú voči nim vznesené obvinenia z trestných činov.

Pojednávanie s Thunbergovou na súde v Malmö sa začne na konci júla. Aktivistke v prípade usvedčenia hrozí aj trest odňatia slobody v dĺžke šesť mesiacov. Prokurátorka Charlotte Ottesenová však pre švédsky denník Sydsvenskan uviedla, že takéto prípady sa väčšinou riešia pokutou.

Švédska prokuratúr nebola schopná správy o obžalobe bezprostredne potvrdiť. Zástupcov Thunbergovej sa nepodarilo zastihnúť, dodáva Reuters.

Možno ťa zaujme!?

Zdroj: TASR, redakcia ČoJee!? / Foto: youtube.com