Laureátom ocenenia Enviromesto 2021 sa stal Trenčín.

Na piatkovom vyhlásení výsledkov zástupcovia Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) – organizátora tretieho ročníka národnej súťaže – objasnili, prečo titul získal práve Trenčín:

,,Cenu získal za systematické, inovatívne a kreatívne environmentálne riešenia, ktoré aplikuje na všetkých úrovniach.“

Trenčín získal cenu aj v jednej zo štyroch kategórií, v ktorých sa mohlo získať jednotlivé ocenenie, a to v oblasti prechod na zelené hospodárstvo. V kategórii ochrana prírody a krajiny, zelená infraštruktúra získalo cenu mesto Púchov. Mesto Nitra dostalo ocenenie za oblasť ochrany ovzdušia a mesto Skalica ocenili v kategórii adaptácia a zmierňovanie vplyvov zmeny klímy.

Primátor Trenčína Richard Rybníček okrem poďakovania sa kolegom z trenčianskej samosprávy ocenil aj aktivity iných miest:

,,Naším úsilím v tejto oblasti si nielen že konkurujeme, ale hlavne sa navzájom inšpirujeme. Je to vzácna vec, že sa takto navzájom poháňame dopredu a posúvame vpred nielen mestá, ale aj celú krajinu,“ zdôraznil.

Na jeho slová nadviazal generálny riaditeľ SAŽP Michal Maco:

,,Netreba zabúdať, že nielen víťazstvo, ale aj samotná účasť v súťaži je spôsobom, ako sa snaha vedenia mesta dostane do širšieho povedomia verejnosti a bude sa vynímať ako pozitívny príklad hodný nasledovania,“ uviedol.

V treťom ročníku mohla odborná porota hodnotiť aktivity 16 prihlásených miest.

,,Ide o rekordný počet, i preto hodnotím tento ročník za veľmi úspešný,“ zdôraznil minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO), ktorý nad súťažou prevzal záštitu.

Cieľom súťaže je upozorniť na pozitívne príklady z praxe a zvýrazniť mestá, ktoré dbajú na svoje životné prostredie, a tým prinášajú lepší a zdravší život svojim obyvateľom.

Súťaž má podnecovať komunitné vnímanie spolupráce politikov, podnikateľov, škôl, neziskových organizácií a verejnosti v mestách.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR | Foto: wikipedia.org

Reklama