Vedci tvrdia, že rastlina Enset by mohla byť novou superpotravinou a záchranou života tvárou v tvár klimatickým zmenám.

Enset je plodina podobná banánom a má podľa novej štúdie potenciál uživiť viac ako 100 miliónov ľudí v otepľujúcom sa svete.

enset

Rastlina je takmer neznáma mimo Etiópie, kde sa používa na výrobu kaše a chleba.

Výskum naznačuje, že túto plodinu možno v Afrike pestovať v oveľa väčšom rozsahu.

„Toto je plodina, ktorá môže hrať skutočne dôležitú úlohu pri riešení potravinovej bezpečnosti a trvalo udržateľného rozvoja,“ povedal Dr Wendawek Abebe z Hawassa University v Awase v Etiópii.

Enset alebo „falošný banán“ je blízky príbuzný banánu, ale konzumuje sa iba v jednej časti Etiópie. Banánovité plody rastliny sú nejedlé, ale škrobovité stonky a korene možno fermentovať a použiť sa na výrobu kaše a chleba.

Enset je potrava, na ktorú sa spolieha asi 20 miliónov ľudí, no inde sa nepestuje. Hoci divé príbuzné rastliny – ktoré sa nepovažujú za jedlé – rastú až na juh v Južnej Afrike. To naznačuje, že rastlina toleruje oveľa širší rozsah pôdy.

enset

Pomocou poľnohospodárskych prieskumov a modelovania vedci predpovedali potenciálny rozsah ensetu počas nasledujúcich štyroch desaťročí. Zistili, že plodina môže nasýtiť viac ako 100 miliónov ľudí a zvýšiť potravinovú bezpečnosť v Etiópii a ďalších afrických krajinách vrátane Kene, Ugandy a Rwandy.

Má niekoľko skutočne nezvyčajných vlastností, vďaka ktorým je ako plodina absolútne jedinečná, hovorí Dr. James Borrell.

Etiópia je hlavným centrom domestikácie plodín v Afrike, domovom kávy a mnohých ďalších plodín.

Predpokladá sa, že zmena klímy vážne ovplyvní výnosy a distribúciu plodín základných potravín v celej Afrike a mimo nej. Rastie záujem o hľadanie nových rastlín, ktoré by nakŕmili svet, vzhľadom na to, že sa spoliehame na niekoľko základných plodín. Takmer polovica všetkých kalórií, ktoré jeme, pochádza z troch druhov – ryže, pšenice a kukurice.

„Musíme diverzifikovať rastliny, ktoré celosvetovo používame,“ povedal Dr Borrell.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: bbc.com | Foto: bbc, newsweek