V nedeľu 12. marca sa uskutočnilo odovzdávanie najprestížnejších filmových ocenení. Tohtoročný 95. ročník udeľovania Oscarov so sebou priniesol aj niekoľko rozprávkových a historických momentov!

Celému večeru odovzdávania Oscarov dominoval film Všetko, všade, naraz. Ten premenil sedem z jedenástich nominácii, medzi nimi aj nomináciu na najlepší film. Za jeho réžiu získali zlatú sošku aj režiséri Dan KwanDaniel Scheinert. Kategória najlepší pôvodný scenár a najlepší strih tiež pripadli tomuto filmového počinu.

Tento sci-fi komediálno-dramatický film získal až tri zo štyroch hereckých kategórií. Za svoj vynikajúci výkon v ňom si ocenenie v kategórii herečka v hlavnej úlohe odniesla Michelle Yeoh. Stala sa tak prvou herečkou ázijského pôvodu, ktorá Oscara v tejto kategórii získala.

Herečka Jamie Lee Curtis a herec Ke Huy Quan si za Všetko, všade, naraz domov odnášajú sošku za najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Ke Huy Quan tak uskutočnil svoj návrat na filmové plátna s obrovským úspechom. Svoju sľubnú kariéru začal ešte v roku 1984 rolou vo filme Indiana Jones. Po čase však narazil na neúspech a v Hollywoode už pre neho nezostalo miesto. Vo filme Všetko, všade, naraz si zahral po dvadsaťročnej pauze, pričom táto rola mu opäť naplno otvorila dvere do Hollywoodu. V nasledujúcom období sa môžeme tešiť hneď na niekoľko jeho ďalších projektov.

Rozprávkový návrat Brendana Frasera

Ke Huy Quan však nebol jediný, ktorému sa podarilo uskutočniť rozprávkový návrat hviezdnej kariéry. Brendan Fraser sa stal skutočným symbolom toho, že sa nikdy netreba vzdávať. Počas svojej kariéry zažil veľa nešťastia, pričom ho žiaľ neobšilo ani sexuálne obťažovanie či depresia. Niekoľko rokov sa mu nedarilo získať žiadnu významnú rolu a dokonca sa na isté obdobie z filmových plátien úplne stratil. To sa však zmenilo v roku 2021, keď začal pracovať na úlohe vo filme Veľryba. Touto úlohou sa jeho kariéra opäť raketovou rýchlosťou rozbehla a získal si srdcia miliónov ľudí. Mnohých preto potešilo, že si za ňu Brendan Fraser vyslúžil svojho prvého Oscara za najlepšieho herca v hlavnej úlohe.

Najlepšou pôvodnou filmovou piesňou sa stala pieseň Naatu Naatu z indického dramatického snímku RRR. S touto piesňou vystúpili Rahul Sipligunj a Kaala Bhairava počas udeľovania Oscarov a ich vystúpenie si dokonca vyslúžilo aj standing ovation.

Niekoľko ocenení ďalej získal aj film Na západe nič nové, ktorý bol čiastočne natáčaný u našich českých susedov. Najlepším animovaným filmom sa stal snímok Pinocchio Guillerma del Tora. Dokument Navalny sa stal najlepším celovečerným dokumentárnym filmom. Zlatú sošku si vyslúžil aj Čierny Panter: Navždy Wakanda za najlepšie kostýmy, Avatar: Cesta vody za najlepšie vizuálne efekty či Top Gun: Maverick za najlepší zvuk.

Kompletný zoznam výhercov a nominantov si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Môže ťa zaujať!?

Zdroj: aframe.oscars.org, nytimes.com, imdb.com / Foto: youtube.com/JimmyKimmelLive