Holandská rybárska loď s vlečnou sieťou Margiris vyhodila do vôd Atlantického oceánu pri pobreží Francúzska viac ako 100 000 mŕtvych rýb.

Ako v sobotu informovala agentúra AP, francúzska ministerka pre námorné záležitosti Annick Girardinová označila zverejnené zábery uhynutých rýb za „šokujúce“. Vyzvala úrady na ochranu životného prostredia, aby incident vyšetrili. Informácie o ňom si vyžiadal aj eurokomisár pre životné prostredie a more Virginijus Sinkevičius.

Zástupcovia majiteľov traulera Margiris uviedli, že ryby hodili do mora kvôli poškodeniu siete, ku ktorému došlo 3. februára.

,,Takáto nehoda je zriedkavý jav. V tomto prípade bola zapríčinená neočakávane veľkou veľkosťou rýb v úlovku,“ uvádza sa v správe.

Posádka traulera už prispôsobila svoje postupy, aby reagovala na „mimoriadnu veľkosť rýb“ v danej oblasti, a to v Biskajskom zálive pri pobreží juhozápadného Francúzska.

Mimovládna nezisková organizácia Sea Shepherd, ktorá kauzu zverejnila, nateraz nevie, či išlo o nehodu alebo úmyselné vyloženie nechcených rýb. Opäť však vyzvala na väčšiu kontrolu morí v záujme ochrany života v moriach a oceánoch.

Margiris je druhé najväčšie rybárske plavidlo tohto druhu na svete. Ochranárska organizácia Greenpeace už mnoho rokov organizuje protesty proti tomuto supertrauleru loviacemu v rôznych častiach sveta. Poukazuje na to, že Margiris a podobné supertraulery poškodzujú zásobárne rýb a škodia aj iným druhom morských živočíchov, ktoré spadnú do ich sietí.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR | Foto: itv.com | Video: YouTube

Reklama, netýka sa rýb