Vo veku 90 rokov zomrel český divadelný a filmový herec a dabér Stanislav Fišer. Jeho hlasom hovorili napríklad filmový indiánsky náčelník Vinnetou alebo inšpektor Clouseau v cykle komédií o Ružovom panterovi. Informoval o tom v sobotu na svojej stránke denník Blesk.

,,Standa už nie je, je v hereckom nebíčku, zomrel v noci po dlhej chorobe,“ potvrdila Blesku jeho partnerka Antonie Hemerková.

Pôsobil v niekoľkých divadlách

Stanislav Fišer sa narodil 14. decembra 1931 v Hořiciach. Začínal ako ochotník. Po druhej svetovej vojne hral najprv v Divadle pre mládež, potom vystriedal angažmán vo Vinohradskom divadle, v Divadle Jiřího Wolkera a v Divadle E. F. Buriana. Od roku 1959 pôsobil u Jana Wericha v Divadle ABC, ktoré bolo neskôr začlenené do Mestských divadiel pražských, kde zostal až do svojho odchodu do hereckého dôchodku v roku 1993.

Bohaté herecké konto s výraznými rolami

Od roku 2004, keď prekonal rakovinu hrtana, hovoril Fišer len s pomocou prístroja. Na hereckom konte mal množstvo výrazných rolí, hoci nebol obsadzovaný do tých hlavných. Zahral si vo filmoch Smrt černého krále, Pěnička a Paraplíčko, Hviezda padá nahor, Drahé tety a já, Parta Hic, Nesmrtelná teta či Anjelská tvář. Hral aj v seriáloch ako 30 prípadov majora Zemana, Zlá krv, Pán Tau, Cirkus Náhrdelník alebo Ach, ty vraždy!

V posledných rokoch života bojoval s množstvom zdravotných problémov, ktoré sa prehlbovali.

,,Som chorý, ale veľmi. Som na vozíku. Málo vidím a písať rukou nemôžem vôbec. Držte mi palce, možno som teraz na rade,“ povedal v októbri 2020 v reakcii na smrť svojho kolegu Karla Fialu.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR | Foto: archív Stanislava Fišera