Leto je zvyčajne jedným z najrušnejších období na cestovanie. Škola sa skončila a počasie v mnohých častiach sveta je najteplejšie a najslnečnejšie. Na severnej pologuli sú letné oslavy v plnom prúde, národné parky sú ako stvorené na objavovanie a všetky pláže sú plné.

Ostrovy Madeira a Azory, Portugalsko

madeira
Madeira, Portugalsko/ Zdroj: Freepik.com

Na Portugalských ostrovoch Madeira a Azory v severnom Atlantiku je v júli okolo 21°C, no stále je to dobrá voľba ak v lete chodíš za slnkom. Madeira, prezývaná Plávajúca záhrada Atlantiku, kvitne po celý rok. Uvidíš tam najmä magnólie a hortenzie. Koná sa tu výlet okolo Fiesy, každoročného letného festivalu sôch z piesku v meste Pêra. Na Madeire môžu návštevníci navštíviť 24-hodinový festival ľudového tanca v Santane. Jar je najlepšia na pozorovanie veľrýb na Azorských ostrovoch.

Gibraltár

gibraltar
Gibraltár/ Zdroj: Freepik.com

Nachádza sa na južnom cípe Španielska. V lete dosahuje maximum 28 °C a ťaží z 11 hodín slnečného svitu denne. Návštevníci môžu objavovať gibraltárske botanické záhrady po celý rok. Ak túžiš po plážach, navštív východnú stranu Gibraltáru a nájdeš tu farebný, taliansky katalánsky záliv a záliv Sandy, ktorý je najvhodnejší pre plavcov a vodné aktivity. Je takmer zaručené, že zazrieš stovky delfínov, keď sa pripojíš k výletu loďou, ktorá ťa zavedie do Gibraltárskeho prielivu.

Alpes-de-Haute-Provence, Francúzsko Provensálsko

francuzko
Francúzko/ Zdroj: Freepik.com

V lete je často navštevované pre svoje nekonečné rady levanduľových polí. Vďaka strmému terénu je Alpes-de-Haute-Provence ideálnym miestom pre dobrodruhov s aktivitami ako turistika, rafting a horolezectvo. Deň dobytia Bastily je každoročná oslava vo Francúzsku, ktorá sa koná 14. júla a často sa vyznačuje slávnosťami, ohňostrojmi a zvláštnym sprievodom. V parku Verdon nájdeš nádherné rokliny, tyrkysové ľadovcové vody a je vhodný na pozorovanie voľne žijúcich živočíchov. Alebo prírodný parku regiónu Luberon, ktorý je zapísaný na zozname UNESCO s vinohradmi, vápencovými horami a stredovekými dedinami.

Seychely

seychely
Seychely/ Zdroj: Freepik.com

Nádherné počasie na celom súostroví Indického oceánu bude pokračovať počas celého leta a dosiahne príjemné maximá zvyčajne v priemere okolo 25 °C až 26 °C. Oddych na pláži je samozrejmosťou, no dobrodružný výlet si určite môžeš spraviť aj z ostrovov. Môžeš hľadať obrovskú korytnačku Aldabra, šnorchlovať sa a obdivovať prírodné krásy ostrova St Pierre, alebo si zašpiniť nohy pri turistike cez bohaté zelené lesy národného parku Morne Seychellois.

Švajčiarsko

svajciarsko
Švajčiarsko/ Zdroj: Freepik.com

Mnoho ľudí si Švajčiarsko spája so zimou, pretože lyžiari a snowboardisti sa hrnú do destinácií ako Zermatt a St. Mortiz. Leto je ideálny čas na návštevu, keďže teploty sa pohybujú od 18 do 28 °C. V meste Interlaken si môžeš užiť všetko od nekonečných alpských túr a kajakových túr so sprievodcom na tyrkysových jazerách až po adrenalínové aktivity, ako je rafting na divokej vode, canyoning a paragliding. Tento región ponúka divokú zábavu v krásnom prostredí. Jazdou 100-ročným vlakom na Schynige Platte sa môžeš tešiť na botanické záhrady a neprekonateľné výhľady. Nezabudni si dať horúce syrové fondue v jednej z mnohých reštaurácií, ktoré ponúkajú tradičnú švajčiarsku kuchyňu.

Mexiko

mexiko
Mexiko/ Zdroj: Freepik.com

Írsko

Milovníci slnka sa môžu tešiť z letných teplôt v Mexiku, ktoré dosahujú horúcich 28 °C. Vo večerných hodinách sa ochladí, takže sa nebudeš celý deň dusiť. Môžeš si zobrať ľahkú bundu a dokonca aj pršiplášť pre prípad, že príde letný dážď. Najznámejšie mexické pláže a skryté zátoky sa často nachádzajú na pobreží polostrova Yucatán v Tulume a Cancúne. Teplo má však aj iné výhody: júl je v Mexiku vrcholom sezóny morských korytnačiek. Nezabudni ochutnať ich tradičnú kuchyňu.

irsko
Írsko/ Zdroj: Freepik.com

V lete tu môžeš očakávať 18 hodín denného svetla a chladnú teplotu. Môže ťa prekvapiť aj letná sprcha. Zastávka vo farebnom Kilkenny ťa môže zaviesť priamo do hlavného mesta Dublinu cez divokú krajinu v grófstve Carlow. Ak môžeš, zastav sa v Galway a navštív národný park Connemara, kde si vychutnáš prírodu a túry, ako aj zátoky a zálivy pozdĺž pobrežia. Polostrov Inishowen v grófstve Donegal má dosť na to, aby ťa zabavil na celé dni, s plážami s bielym pieskom bez davov ľudí, množstvom pobrežných prechádzok a fantastickými miestnymi krčmami, ktoré ponúkajú výdatné jedlá.

Namíbia

namibia
Namíbia/ Zdroj: Freepik.com

Je to miesto s rozľahlým piesočnatým pobrežím, ktoré je obľúbeným miestom pre divokú zver. Pravdepodobnosť dažďa je nízka a teplota sa zvyčajne pohybuje okolo 20 °C, vďaka čomu je objavovanie dún Sossusvlei a púštneho priestoru oveľa chladnejšie. Nedostatok dažďa je ideálny aj pre milovníkov divokej zveri. Veľa zvierat národného parku Etosha sa bude zhromažďovať okolo jazier, takže je pravdepodobné, že uvidíš bok po boku zebry, žirafy a slony.

Možno ťa zaujme!?

Zdroj: wanderlust.co.uk, FOTO: Freepik.com