Banky v Libanone vykrádajú obyčajní ľudia. Ide o zúfalý krok, ako získať prístup k vlastným úsporám!
Prečo sa v Libanone vykrádajú banky? Libanonský finančný systém je od roku 2019 paralyzovaný, pričom libanonská libra stratila takmer 95 % svojej hodnoty.
Len v piatok 16. septembra bolo v Libanone nahlásených päť pokusov o bankovú lúpež, ktoré neboli prvé svojho druhu.
Jeden z incidentov sa týkal ozbrojeného muža, identifikovaného ako Abed Soubra, ktorý žiadal vybrať 300 000 dolárov v hotovosti z banky BLOM v hlavnom meste Bejrút. Soubra neskôr odovzdal svoju zbraň ochranke, ale zostal zamknutý v banke až do večera. Podarilo sa mu však získať 19 200 dolárov a odovzdať ich niekomu, kto naňho čakal pred bankou. Následne sa nechal zatknúť.
Pokusy, ako je tento, však boli zo strany jednotlivcov, ktorí hľadali prístup k svojim vlastným úsporám. K hospodárskemu poklesu v už aj tak politicky nestabilnej krajine sa pridala pandémia COVID-19 a výbuch v roku 2020 v prístave hlavného mesta Libanonu.
Svetová banka opísala libanonskú krízu ako jeden z „možno troch najvážnejších ekonomických kolapsov na svete od 50. rokov 19. storočia“.
Libanonské banky totiž zabránili väčšine vkladateľov pristúpiť k svojim úsporám. Stalo sa tak, keď pred tromi rokmi zavládla hospodárska kríza. Veľká časť obyvateľstva preto nebola schopná platiť ani za základné veci.
K zdržaniu došlo dva dni po tom, čo sa podobné epizódy odohrali v dvoch rôznych Bejrútských bankách. V jednom si istá žena vzala zo svojho účtu peniaze násilím. Neskôr sa prišlo na to, že to spravila hračkárskou zbraňou.
Pri samostatnom incidente minulý mesiac vtrhol ozbrojený muž do banky v Bejrúte a vyhrážal sa, že zabije rukojemníkov a seba, ak mu banka nedovolí vybrať peniaze z jeho zmrazeného účtu. Tvrdil, že potrebuje finančné prostriedky, aby pomohol zaplatiť náklady na liečbu svojho otca. Spor sa skončil, keď mu banka vydala časť jeho úspor.
Mohlo by Vás zaujímať:
Zdroje: thehindu.com, cnn.com | Foto: cnn, pixabay