Dlho odkladané odovzdávanie cien Grammy 2022 sa odvysielalo v nedeľu. Spevák a skladateľ Jon Batiste, duo Silk Sonic a Olivia Rodrigo si odniesli hlavné ceny večera.

Batiste bol tento rok najviac nominovaným umelcom s 11 nomináciami a získal päť ocenení, a to vrátane albumu roka. Silk Sonic – Bruno Mars a Anderson Paak – si odniesli štyri.

Okrem odovzdávania cien sa objavil i video odkaz ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Vyzval tak krajiny na podporu počas ruskej invázie. Vo vopred nahratom odkaze vyzval hudobníkov, aby „vyplnili ticho“ po ruských bombách „vašou hudbou“.

Po jeho príhovore nasledovalo vystúpenie Johna Legenda, ktorého sprevádzali ukrajinskí hudobníci Siuzanna Iglidan a Mika Newton; a básnik Lyuba Yakimchuk.

Potom tu Lady Gaga vystúpila na poctu Tonymu Bennettovi, jej 95-ročnému spolupracovníkovi a spolunominantovi, ktorý trpí Alzheimerovou chorobou a nemohol prísť. Bennett sa tak stal druhým najstarším držiteľom Grammy v histórii. Hviezda, ktorá má 95 rokov, už po 14. raz vyhrala najlepší tradičný popový vokálny album za Love for Sale. Najstarším držiteľom Grammy zostáva 97-ročný bluesový umelec Pinetop Perkins z Mississippi, ktorý získal najlepší tradičný bluesový album v roku 2011.

A, samozrejme, nechýbala ani pocta bubeníkovi skupiny Foo Fighters Taylorovi Hawkinsovi.

Medzi účinkujúcimi boli Batiste, Silk Sonic, Lil Nas X a Jack Harlow, Olivia Rodrigo, BTS a John Legend. Okrem toho sa s 3 ďalšími nomináciami Jay-Z stal najviac nominovaným umelcom všetkých čias.

Olivia Rodrigo, Silk Sonic a jazzový hudobník Jon Batiste sa podelili o najvyššie ocenenia na 64. odovzdávaní cien Grammy.

Batistova soulová nahrávka We Are vyhrala album roka, zatiaľ čo Rodrigo vyhrala najlepší nový interpret a najlepší popový album.

Hymna Leave The Door Open od si odniesla domov cenu za nahrávku aj pieseň roka.

Na ceremónii, ktorá sa konala v MGM Grand v Las Vegas, tiež vystúpili Lil Nas X, Billie Eilish a BTS. BTS strhli strechu z MGM Grand vystúpením ich popovej hitparády Butter s tematikou lúpeže.

Pozrite si všetkých víťazov nižšie!

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: nypost.com, bbc.com, forbes.com | Foto: instagram.com/recordingacademy

reklama