Výnimočných dobrovoľníkov, ktorí ako jednotlivci alebo organizácie pomáhajú robiť náš každodenný život lepším, ľahším či znesiteľnejším, trinásty raz ocení Národné dobrovoľnícke centrum – CARDO. Kto tento rok získa prestížne celoslovenské ocenenie Srdce na dlani? To sa Slovensko dozvie už zajtra, 5. apríla. Vyhlásenie výsledkov bude konečne aj naživo, no zároveň bude streamované.

Už po trinástykrát budú ocenení jednotlivci a organizácie, ktoré pomáhajú intenzívne a zároveň nezištne, bez nároku na odmenu. Lebo dobrovoľníci pomáhajú zo srdca a z presvedčenia.

„Niekedy sa trochu bojím, že sa ich sily vyčerpajú, že dobrovoľníctvo na Slovensku jednoducho vyhorí a nebude koho oceňovať. O to viac ma rok čo rok prekvapia stovky silných príbehov. Z množstva nominácií od krajských dobrovoľníckych centier  hodnotiaca komisia celoslovenského podujatia vyberá dobrovoľníkov a projekty, ktoré si zaslúžia celoslovenské ocenenie, lebo sú výnimočné a dôležité pre celú spoločnosť,“ povedala Zuzana Vinklerová, výkonná riaditeľka slovenského Národného dobrovoľníckeho centra – CARDO.

„Na ocenenie Dobrovoľník roka 2021 – odovzdávanie ceny Srdce na dlani bolo naprieč Slovenskom nominovaných 315 dobrovoľníkov a projektov. Nezávislé krajské hodnotiace komisie posunuli 43 najsilnejších príbehov dobra na celoslovenské ocenenie. Spolu s tromi priamymi nomináciami ich je spolu 46. Zasadnutie hodnotiacej komisie prebehlo 9. marca 2022. Tak ako každý rok, aj tento raz odovzdáme ceny v siedmich kategóriách,“ spresnila Alžbeta Brozmanová Gregorová z Platformy dobrovoľníckych centier a organizácii, ktorá sa na podujatí organizačne spolupodieľa.

Konečne aj naživo

Záštitu nad 13. ročníkom tohto podujatia prevzal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok.  Na príprave podujatia spolupracovala aj Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu, ktorá sa podieľa na rozvojovej spolupráci pod značkou SlovakAid.

Odovzdávanie ocenení Dobrovoľník roka 2021 sa uskutoční 5. apríla 2022 o 18:00 hodine na pôde Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí a bude to po dlhšom čase opäť naživo. Okrem 150 pozvaných hostí si však atmosféru podujatia a silné príbehy nevšedných ľudí môže vychutnať každý, pretože bude streamované cez YouTube aj na facebookovej stránke slovenských dobrovoľníkov.

Aj malé činy znamenajú veľa

Ocenenia budú aj tento raz udelené v 7 rôznych kategóriách. Za veľké aj malé činy alebo kroky v rôznych oblastiach spoločenského života, rozvoja komunity, ochrany životného prostredia, kultúry či výchovy a vzdelávania.

„Tento rok sme si na podujatí Dobrovoľník roka 2021 dali za cieľ zvýšiť status dobrovoľníctva na Slovensku a ďalej ho rozvíjať. Ocenenie Srdce na dlani je vyjadrením vďaky za prejavy solidarity, motivovanie k službe pre druhých, za podporu dobrovoľníctva aj za prácu vykonávanú v prospech dobrovoľníkov. Pretože každý, aj ten zdanlivo najmenší krok či čin môže v konečnom dôsledku znamenať veľkú vec pre komunitu, životné prostredie alebo celú spoločnosť,“ uzavrela výkonná riaditeľka CARDO Z. Vinklerová.

Partneri podujatia:

Zdroj: Jana Trellová, zdroj foto: Jana Trellová, facebook Dobrovoľník roka 2021