Vyšetrovanie Ruskej antidopingovej agentúry (RUSADA) týkajúce sa pozitívneho testu krasokorčuliarky Kamily Valievy dospelo do „konečnej fázy“. Výsledky sa očakávajú „v najbližších týždňoch“.

Oficiálne prešlo šesť mesiacov, odkedy RUSADA 8. februára zistila o pozitívnom teste Kamily Valievy. Jednalo sa o zakázanú látku trimetazidín. Stalo sa tak deň po tom, čo pomohla Ruskému olympijskému výboru (ROC) zabezpečiť tímové zlato na ZOH v Pekingu 2022.

RUSADA dostala šesť mesiacov na to, aby prípad vyšetrila a dospela k rozhodnutiu podľa medzinárodného štandardu Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) pre riadenie výsledkov. Avšak toto obdobie slúži len ako „usmernenie“ a prípady zahŕňajúce „komplexné problémy“ ho môžu presiahnuť.

Národný orgán trvá na tom, že vyšetrovanie sa blíži ku koncu, pričom rozhodnutie sa očakáva v blízkej budúcnosti.

„V tejto fáze je vyšetrovanie tohto prípadu v záverečnej fáze,“ uvádza sa vo vyhlásení, o ktorom informovala ruská štátna tlačová agentúra TASS.

Vyšetrovacie oddelenie RUSADA zhromažďuje informácie a vykonáva rozhovory s prostredím športovca. Prípad chránenej osoby (v tomto prípade športovca, ktorý nedovŕšil vek 16 rokov) si podľa pravidiel vyžaduje dôkladné vyšetrovanie s účasťou pomocného personálu športovcov.

„V najbližších týždňoch sa výsledky vyšetrovania odovzdajú oddeleniu spracovania výsledkov RUSADA.“
Prezident WADA, Witold Bańka, nedávno povedal, že očakáva, že vypočutie zo strany RUSADY bude „celkom skoro“ a že organizácia to bude „monitorovať“.

Kamila Valieva

Valieva mala v čase ZOH 15 rokov. Jej vzorku, obsahujúcu zakázanú látku trimetazidín, poskytli 25. decembra 2021. Avšak o tom informovalo laboratórium v Štokholme až 8. februára.

Zlato tímu ROC v krasokorčuľovaní v Pekingu 2022 má vedľa seba hviezdičku a medailový ceremoniál sa ešte stále neuskutočnil.

Valieve povolili účasť až Športovým arbitrážnym súdom (CAS). Ten rozhodol proti opätovnému uloženiu dočasného pozastavenia činnosti za neúspešný test na drogy.

Oneskorenia spracovania v laboratóriu v Štokholme vznikli z personálnych problémov spôsobených pandémiou COVID-19. Počas hier WADA uviedla, že RUSADA neoznačila vzorku Valievy ako prioritu a tvrdila, že panel CAS sa „rozhodol neuplatňovať podmienky [Svetového antidopingového] kódexu“.

fotka valievy na ľade

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: insidethegames.biz | Foto: instagram.com/kamilavalieva26