Prvý lunárny orbiter v Južnej Kórei začal svoju cestu smerom k Mesiacu v rámci misie, ktorá je rozhodujúca pre budúce vesmírne projekty krajiny.

Južná Kórea odštartovala svoju prvú misiu na Mesiac tento štvrtok. Jej domáci lunárny orbiter vzlietol z floridskej vesmírnej stanice Cape Canaveral Space Force Station na palube rakety SpaceX.

Živé vysielanie štartu v piatok ráno v Južnej Kórei ukázalo, že orbiter „Danuri“ – čo znamená „užívajte si Mesiac“ – sa úspešne oddelil od rakety Falcon 9. Plavidlo s hmotnosťou 678 kilogramov vyvinul Kórejský letecký výskumný inštitút (KARI).
Očakáva sa, že vstúpi na obežnú dráhu Mesiaca v decembri pred začatím celoročnej pozorovacej misie. Následne bude hľadať možné miesta pristátia pre budúce misie. Okrem toho bude vykonávať vedecký výskum mesačného prostredia a testovať vesmírnu internetovú technológiu.
Ak sa to podarí, Južná Kórea sa stane siedmym lunárnym prieskumníkom na svete. Zároveň sa stane štvrtým v Ázii po Číne, Japonsku a Indii.
Piatkový štart prichádza v čase, keď Južná Kórea zrýchľuje svoj rozbiehajúci sa vesmírny program. Tiež sa snaží do roku 2030 vyslať sondu na Mesiac.

orbiter


NURI

V júni krajina úspešne vypustila satelity na obežnú dráhu svojou domácou raketou Nuri, čo je významný krok pre jej vesmírny program.

Lety do vesmíru sú dlhodobo citlivou otázkou na Kórejskom polostrove. Severná Kórea tu čelí medzinárodným sankciám za svoj program balistických rakiet.
V marci Severná Kórea vyzvala na rozšírenie miesta štartu vesmírnych rakiet, aby presadila svoje vesmírne ambície. Stalo sa tak po tom, čo ju Južná Kórea a Spojené štáty obvinili z testovania novej medzikontinentálnej balistickej strely pod zámienkou vypustenia vesmírneho dopravného prostriedku.

orbiter


Severná Kórea tvrdí, že jej vesmírny program je určený na mierové a vedecké účely. Akékoľvek vojenské využitie technológie, napríklad v špionážnych satelitoch, je na jej obranu.

Orbiter, vyvinutý spoločnosťou KARI, rozvinul svoje dva solárne panely krátko po nasadení a asi o 45 minút neskôr si podľa KARI vymenil prvé signály s pozemnou stanicou NASA v austrálskej Canberre. Zostane nepretržite pripojená k Zemi prostredníctvom siete štyroch pozemných staníc – Kórejskej Deep Space Antenna v Južnej Kórei; Komunikačný komplex pre hlboký vesmír NASA Canberra v Austrálii; Madridský komunikačný komplex Deep Space v Španielsku; a Goldstone Deep Space Communications Complex v Spojených štátoch.

Juhokórejský prezident Yoon Suk-yeol privítal úspešný štart a nazval kozmickú loď „cestovateľom“, ktorý podporí juhokórejskú ekonomiku a vedeckú zdatnosť. „Danuri práve začal svoju 130-dňovú cestu k Mesiacu,“ napísal Yoon na Facebooku. „Teším sa, že uvidím snímky mesiaca a taktiež sa teším na ‚Dynamite‘ od BTS, ktorý Danuri pošle (na Zem) koncom roka. Do toho, Danuri!“

Dynamite je megahit kórejskej popovej skupiny BTS. Kórejský orbiter vykoná test odoslania súboru svojho hudobného videa na Zem z obežnej dráhy Mesiaca v rámci demonštrácie technológie „vesmírneho internetu“.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: spacenews.com, cnn.com | Foto: NASA, pixabay