Saudská Arábia pripravuje futuristické megamesto, ktoré má predstavovať dva mrakodrapy rozprestierajúce sa v pásme púšte a horského terénu.

Saudská Arábia pokračuje v plánovaní megamesta. Paralelné štruktúry zrkadlovo zapuzdrených mrakodrapov, známe ako Línia, tvoria srdce megamesta Neom v Červenom mori. Ide tak o úsilie korunného princa Mohammeda bin Salmána diverzifikovať ekonomiku štátu závislú od ropy.

saudská arábia

Neom prvýkrát ohlásili v roku 2017, aj keď architekti a ekonómovia spochybňovali jeho uskutočniteľnosť.

Analytici však poznamenali, že plány pre Neom sa v priebehu rokov zmenili. To vyvolalo pochybnosti o tom, či sa Linka niekedy stane realitou.

Neom kedysi propagovali ako regionálne „Silicon Valley“. Biotechnologické a digitálne centrum rozprestierajúce sa na ploche približne 26 000 km štvorcových.

saudská arábia


Teraz ide o miesto na pretvorenie mestského života na ploche iba 34 km štvorcových, ktoré rieši to, čo princ Mohammed opisuje ako „krízy v oblasti životaschopnosti a životného prostredia“.

saudská arábia

Úradníci už skôr uviedli, že Neomova populácia prekročí 1 milión. Avšak princ Mohammed povedal, že do roku 2030 ich počet v skutočnosti dosiahne 1,2 milióna a do roku 2045 vyšplhá na 9 miliónov. Cieľom do roku 2030 je, aby v kráľovstve žilo 50 miliónov ľudí oproti súčasným približne 34 miliónom. Do roku 2040 je cieľ 100 miliónov ľudí.

Mohammed bin Salman


Líniu bude poháňať 100 % obnoviteľná energia. Podľa propagačného videa zverejneného v pondelok bude mať „celoročnú miernu mikroklímu s prirodzeným vetraním“.

Minulé environmentálne prísľuby kráľovstva, ako napríklad prísľub dosiahnuť čisté nulové emisie uhlíka do roku 2060, vyvolali skepticizmus ekológov.

Uskutočniteľnosť projektu Neom ako celku je však stále nejasná vzhľadom na bezprecedentný rozsah a náklady projektu.



„Prvá fáza“ projektu, ktorá bude trvať do roku 2030, by stála 1,2 miliardy saudských rijálov, povedal princ Mohammed.

Potenciálnou výzvou zostáva zabezpečenie potrebného financovania, hoci súčasná klíma je priaznivejšia ako počas pandémie koronavírusu. Tá totiž znížila ceny ropy.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: theguardian.com | Foto: theafricareport, pixabay, theverge, dezeen