Speváčka Adele v utorok ovládla udeľovanie britských hudobných cien The BRIT Awards 2022. Zvíťazila v kategórii umelec roka a ocenenie získala aj za najlepší album a singel, informovala agentúra AFP.

Slávnostné udeľovanie Brit Awards sa konalo v utorok večer v londýnskej O2 aréne plnej divákov. Prvýkrát v 42-ročnej histórii tohto podujatia sa neudeľovali ceny v špecificky mužských alebo ženských kategóriách.

Adele na galavečere excelovala so svojím najnovším, štvrtým štúdiovým albumom s názvom „30“, ktorý bol vyhlásený za album roka. Jedna z piesní z tohto albumu „Easy On Me“ sa stala singlom roka a samotná speváčka zvíťazila aj v kategórii s rodovo neutrálnym názvom umelec roka.

,,Rozumiem, prečo sa zmenil názov tejto ceny, ale ja som veľmi rada ženou, ženou-umelkyňou, naozaj,“ vyhlásila Adele pri preberaní ocenenia.

V súvislosti s úspechom svojho albumu 30, prostredníctvom ktorého sa speváčka vyrovná s vlastným rozvodom, poďakovala svojmu synovi a bývalému manželovi.

Ocenenie sa získava za hudbu, nie pohlavie

Organizátori Brit Awards sa tento rok rozhodli zrušiť výlučne mužské alebo ženské kategórie cien.

,,Chceme oceňovať umelcov výhradne za ich hudbu a dielo, a nie za to, ako sa sami identifikujú, alebo ako ich vnímajú iní,“ zdôvodnili organizátori.

Agentúra AFP pripomína, že anglický spevák Sam Smith, ktorý sa identifikuje ako genderovo nebinárny, sa vlani nemohol prihlásiť so svojím albumom na Brit Awards, pretože nepasoval do ženských ani mužských kategórií.

Do aktuálneho ročníka udeľovania britských hudobných cien sa prihlásil rekordný počet žien alebo kapiel so ženskými frontmankami, celkovo ich bolo 18. Aj napriek tomu si dominanciu udržali muži.

Ocenenie pre skladateľa piesní si z Londýna v utorok odniesol Ed Sheeran. Za medzinárodnú pieseň roka vyhlásili skladbu „good 4 u“ od americkej speváčky Olivie Rodrigovej.

Prvýkrát od roku 2006 sa na Brit Awards udeľovali aj ocenenia v špecifických hudobných žánroch, ktoré okrem iných získali Dua Lipa (pop/R&B) či Sam Fender (alternatívny rock). Raperku Little Simz označili za umelecký objav a za najlepší tanečný výkon odmenili speváčku Becky Hillovú.

Jeden z moderátorov Mo Gilligan si počas utorkového galavečera zavtipkoval na účet britského premiéra Borisa Johnsona, ktorého pozíciou v poslednej dobe otriasla aféra „partygate“ okolo večierkov konaných v londýnskom sídle vlády počas lockdownu.

,,Boris, viem, že sa na nás dívaš. Viem, že zbožňuješ večierky, takže príď sem, chlape, medzi nás (sa občerstviť),“ pozval premiéra stand-up komik Gilligan.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR | Foto: gettyimages.com / Dave J Hogan & JMEnternational | Video: YouTube

Reklama