Švédski skladatelia a producenti v Štokholme sa živia K-popom – aj keď nevedia po kórejsky. Ako to robia?

Berg študovala na Musikmakarna – akadémii písania piesní. Jedného dňa jej triedu požiadali, aby napísala kórejský hit.

Aby sa ctižiadostiví skladatelia dostali do nálady, študenti si vypočuli skladbu „I Got a Boy“ od Girls’ Generation, veľmi obľúbenej dievčenskej skupiny. „Je to jedna z najbláznivejších K-popových skladieb vôbec,“ hovorí Berg. Skladba obsahuje rapy, výbuchy vysokorýchlostnej tanečnej hudby a dokonca aj verš v štýle rockovej balady. „Je to skutočne päť rôznych skladieb v jednej.“

Trieda dostala týždeň na to, aby niečo také napísala. „Nešlo to veľmi dobre,“ povedala Berg so smiechom.

O osem rokov neskôr určite zlepšila svoje schopnosti skladať K-pop piesne. Teraz je totiž jednou z desiatok švédskych hudobníkov, ktorí sa živia výlučne písaním skladieb pre tento žáner. Prispela napríklad aj pre BTS, ako aj k mimoriadne úspešným skladbám skupín ako Red Velvet a Itzy.

reklama

Švédi sú už dlho obľúbenými postavami severoamerických popových hviezd – so skladateľmi ako Max MartinShellback. Tí produkujú alebo píšu skladby pre Katy Perry, Taylor Swift, The Weeknd a ďalších. Švédski hudobníci sa teraz stávajú posilou aj v K-pope.

EKKO

Berg podpísala zmluvu s EKKO, kórejským hudobným vydavateľstvom so štúdiami v Štokholme. Tam pracuje po boku Cazzi Opeia. Dvaja hudobníci (spolupracujúci pod menom Sunshine) tiež pravidelne píšu s ďalšou dvojicou, ktorí si hovoria Moonshine.

skladatelia

Berg, Carlebecker, Evers a Gusmark prvýkrát spolupracovali v roku 2017 na skladbe „Peek-a-Boo“, skladbe Red Velvet, ktorú Berg prirovnal k starej epizóde „Scooby-Doo“ alebo k výletu do strašidelného domu. „Peek-a-Boo“ sa odvtedy na YouTube streamovalo viac ako 217 miliónov krát.

Vydavateľstvo Cosmos má sedem skladateľov, ktorí na plný úväzok pracujú na K-pop skladbách.

K-pop sa môže zdať ako nedávny fenomén pre fanúšikov západnej hudby, ktorí zachytili vzostup BTS, ale kórejské nahrávacie spoločnosti od konca 90. rokov hľadali európskych skladateľov v snahe o globálny úspech.

Dnes sa skladatelia mnohých národností pokúšajú vytvárať K-popové hity. SM Entertainment, kórejský zábavný konglomerát, na svojej webovej stránke uvádza, že spolupracuje s 864 skladateľmi z celého sveta, vrátane 451 v Európe a 210 v Severnej Amerike.

Carlebecker vo videorozhovore povedala, že sa do K-popu zamilovala, keď ho prvýkrát počula v roku 2016. Ako dieťa milovala Spice Girls, povedala: „Mala som všetky plagáty, mala som všetky CD.“ Kórejské skupiny sú im niekedy dosť podobné.

skladatelia

Carlebecker píše v angličtine a potom kórejskí skladatelia pridávajú k jej melódiám nové texty, pričom často používajú niekoľko náhodných anglických slov, aby skladba vynikla.

Vďaka svojmu úspechu začínajú mať skladatelia malý náhľad do života K-pop idolov. K-pop fanúšikovia pravidelne kontaktovali Moonshine na sociálnych médiách, aby pochválili duo za ich prácu.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: nytimes.com | Foto: nytimes, twitter, imdb, soundbetter