Stovky vodičov taxíkov, autobusov a nákladných áut začali v stredu v Libanone trojdňový štrajk. Cieľom je prinútiť vládu konečne riešiť rastúce ceny a hospodársku krízu v krajine.

Ako informovala agentúra AP, takýto štrajk sa v Libanone koná už druhýkrát v priebehu troch týždňov. Verejná doprava v Libanone prakticky neexistuje, protest paralyzoval krajinu.

Mnohí Libanončania sa pri každodennom dochádzaní do práce, školy či pri cestovaní spoliehajú práve na takéto zdieľané taxíky, autobusy alebo dodávky. Štrajk dopravcov tak mal za následok, že školy, univerzity a mnohé obchody zostali v stredu zatvorené.

Štrajk v Libanone zablokoval diaľnicu

Tiché mesto?

Podľa AP bol obvykle rušný Bejrút v stredu nezvyčajne tichým mestom. Protestujúci vodiči tam zablokovali jeho hlavné diaľnice a križovatky, pričom na mnohých miestach pálili pneumatiky.

Odborári, teda organizátori protestov, avizovali, že štrajk bude trvať do piatku, vždy od 05.00 h do 15.00 h miestneho času.

Odbory organizujú svoje protesty a štrajky pravidelne, odkedy vláda v októbri oficiálne ukončila program štátnych dotácií. Plná nádrž benzínu teraz stojí viac ako mesačná minimálna mzda, poznamenala agentúra AP.

Očakávalo sa, že patová situácia, v ktorej sa ocitla libanonská vláda, sa zmierni po tom, ako vplyvná politická skupina Hizballáh a jej hlavný šiitský spojenec prestali s bojkotovaním zasadnutí vládneho kabinetu. Teraz existuje nádej, že vláda vypracuje rozpočet na rok 2022 a plán hospodárskej obnovy.

Štrajk v Libanone bude trvať tri dni

Jedna z najhorších hospodárskych kríz

Svetová banka označila hospodársku krízu v Libanone za jednu z najhorších za posledné storočie. Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) nedávno kritizovala, že vládnuca elita, ktorá „je priamo zodpovedná“ za ekonomický kolaps Libanonu, po desaťročiach korupcie a nekompetentného manažmentu odmieta zmeny a neurobila takmer nič, aby krajinu dostala z ťažkostí.

HRW vo svojej výročnej správe poukazuje na hlavný problém:

,,Skorumpovaní a neschopní libanonskí lídri úmyselne uvrhli krajinu do jednej z najhorších ekonomických kríz modernej éry, čím prejavili ľahostajnosť voči právam obyvateľstva.“

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR | Foto: TASR / AP