Vo veku 75 rokov zomrela legendárna speváčka Hana Zagorová, manželka operného speváka Štefana Margitu. Informáciu o jej úmrtí potvrdil pre stanicu CNN Prima NEWS speváčkin manažér Luboš Kříž.

Hana Zagorová patrila medzi najznámejšie české speváčky. Naspievala takmer 900 piesní a získala mnoho ocenení. V ankete Zlatý slávik sa stala druhou najúspešnejšou medzi ženami hneď po Lucii Bílej.

Preslávila ju skladba „Já jsem tvá neznámá“, pieseň o loďke menom „Gvendolína“ alebo „Maluj zase obrázky“. V triu s Petrom Kotvaldom a Stanislavom Hložkom naspievala známu pieseň „Holky z naší školky“, energickú skladbu „Spěchám“ alebo ústrednú skladbu pre seriál Sanitka „Můj čas“.

Natáčala televízny program „Dluhy Hany Zagorové“ a s manželom Štefanom Margitom mali „Hogo Fogo“. Taktiež účinkovala v hudobnej komédii „Trhák“ a v roku 2015 ju uviedli do Siene slávy hudobných cien Anděl.

V Česku ju poslucháči prezývali aj „Hanička písnička“, prípadne „Hanička bludička“. V pamätnom prejave ju generálny tajomník KSČ Miloš Jakeš nazval „milá holka“, keď ju kritizoval za podpis petície Několik vět. Na sklonku panovania KSČ si vyslúžila zákaz činnosti.

Jej prvým manželom bol od roku 1986 tanečník Vlastimil Harapes, s ktorým sa v roku 1992 rozviedla. V tom istom roku sa následne stala manželkou slovenského tenoristu Štefana Margitu.

Jej svojrázny štýl stál za vznikom hovorového výrazu „nedělej Zagorku“. Dokonca ona sama to prijímala s humorným nadhľadom:

,,Ani neviem, čo presne to znamená, ale páči sa mi to,“ priznala vo viacerých rozhovoroch pre české médiá.

K zdravotným problémom prispel aj koronavírus

Hana Zagorová v posledných rokoch bojovala s viacerými zdravotnými problémami, nevyhol sa jej ani samotný COVID-19. Žiaľ, aj po prekonaní choroby trpela postcovidovým syndrómom.

Koncom mája skončila v nemocnici kvôli diagnóze s názvom Paroxyzmálna nočná hemoglobinúria:

,,Skolabovala, nebezpečne jej klesol draslík, krvné doštičky, skrátka všetko,“ povedal českému Blesku jej manžel Štefan Margita.

Aj napriek tomu, že sa jej zdravotný stav postupne zlepšoval, dnes nás pohltili smutné správy o jej večnom odchode. Príčina smrti doposiaľ nebola zverejnená. Odpočívajte v pokoji!

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR / redakcia | Foto: joj.sk & facebook.com | Video: YouTube