Životopisná dráma Oppenheimer opisuje príbeh jedného z najznámejších vedcov histórie, ktorý je často označovaný za otca atómovej bomby.

Film čerpá inšpiráciu z knihy literatúry faktu „American Prometheus“ od Kai Birda a Martina J. Sherwina, ktorá skúma Oppenheimerov život, kariéru a neodškriepiteľný odkaz.

Kto bol J. Robert Oppenheimer?

Bol to americký teoretický fyzik, aktívny v 30. a 40. rokoch 20. storočia, ktorý sa špecializoval na kvantovú mechaniku a jadrovú fyziku. Študoval na Harvarde, Cambridge a na univerzite v Göttingene, kde v 20. rokoch zdokonaľoval svoju vedeckú prácu. Spolu s Maxom Bornom vypracovali časť kvantovej teórie.

Skorá práca zahŕňala publikovanie Born-Oppenheimerovej aproximácie, matematické oddelenie medzi jadrovým pohybom a elektronickým pohybom v molekulách, ktoré je dnes jedným zo základov molekulárnej dynamiky. V roku 1965 mu bola diagnostikovaná rakovina hrdla kvôli nadmernému fajčeniu a zomrel v roku 1967.

,,Stal som sa smrťou, ničiteľom ľudstva“.

– Julius Robert Oppenheimer

Oppenheimerove politické názory

V 30. rokoch ho zaujal komunizmus po tom, čo sledoval začiatok Veľkej hospodárskej krízy a vzostup fašizmu v Európe. Podľa Nadácie pre atómové dedičstvo, jeho politické sklony spôsobili, že pravdepodobne sympatizoval s komunistickými cieľmi. Nebol plnohodnotným členom strany. Stýkal sa s mnohými politickými pokrokármi a komunistami, vrátane svojej ranej lásky Jean Tatlock. Oppenheimerova politika neskôr viedla k tomu, že ho FBI opakovane sledovala a vypočúvala, najmä počas „červeného strašenia“. Dokonca mu bola v jednom bode odvolaná bezpečnostná prehliadka kvôli paranoji, že bol tajne sovietskym aktivistom.

Čo bol projekt Manhattan?

Bol to prísne tajný vládny projekt z obdobia druhej svetovej vojny (kde mal Oppenheimer kľúčovú úlohu), ktorý nakoniec vyvinul jadrovú bombu. Americká vláda zo strachu, že by nacistické Nemecko mohlo prísť na to, ako využiť jadrové zbrane, zostavila vlastný tím, aby sa pokúsila raz a navždy vyhrať preteky v zbrojení.

Centrom projektu bolo Los Alamos Laboratory v Novom Mexiku, kde bol Oppenheimer menovaný riaditeľom. Tím špičkových vedcov pracovali na vývoji teórie a technológie potrebnej na vytvorenie jadrovej bomby.

Trinity test

16. júla 1945 sa uskutočnil „Trinity test“ . Bol to úspech a výsledkom bol prvý jadrový výbuch na svete v púšti v Novom Mexiku.

Atómové bombardovanie Hirošimy a Nagasaki

Len o niekoľko týždňov neskôr bola jadrová bomba použitá len dvakrát. 6. augusta 1945 bola prvá bomba zhodená na Hirošimu a 9. augusta bola zhodená druhá na Nagasaki. Hoci bombové útoky nakoniec prispeli k tomu, že sa druhá svetová vojna skončila, nezaobišlo sa to bez ničivých a dlhotrvajúcich dôsledkov.

V dôsledku bombových útokov zomreli státisíce ľudí a ostatní utrpeli v nasledujúcich rokoch a desaťročiach dlhodobé zdravotné následky kvôli vystaveniu sa žiareniu. Navyše, po skončení druhej svetovej vojny sa jadrové zbrane stali centrom studenej vojny, pričom sa vyvíjali nové spôsoby na zvýšenie deštruktívnych schopností.

Možno ťa zaujme!?

Zdroj: popsugar.co.uk, FOTO: youtube.com