Keď teploty začnú klesať a leto sa blíži ku koncu, nie je nič lepšie, ako vytiahnuť jesenné knihy a schovať sa pod deku.

Knihy sú v dnešnej dobe opäť extrémne populárne. Atmosféra, ktorú jeseň prináša, sa dá ľahko nájsť i v mnohých dielach. A síce máme ešte pár týždňov, kým sa jesene dočkáme, september je skoro tu. A spolu s ním Vám prinášame zoznam kníh, ktoré sa oplatí čítať práve v jeseni.

jesenné knihy

Pýcha a Predsudok / Jane Austen

Pýcha a predsudok je jedným z najpopulárnejších románov. Autorka, Jane Austenová, nazvala toto skvelé dielo „svoje vlastné milované dieťa“.

Anna zo Zeleného domu / Lucy Maud Montgomeryová

Tento srdečný príbeh prilákal generácie čitateľov do špeciálneho sveta staromódnej farmy neďaleko mesta Avonlea. Anne Shirley, jedenásťročná sirota, prišla do tohto zeleného kúta, len aby zistila, že Cuthbertovci si chcú adoptovať chlapca, nie ryšavé dievča. Ale skôr, ako ju stihnú poslať späť, Anne si ich úplne získa. Obľúbená klasika je tiež nádherným portrétom času, miesta, rodiny… a predovšetkým lásky. Okrem kníh nájdete i filmové a seriálové spracovanie.

Tajný príbeh / Donna Tartt

Pod vplyvom svojho charizmatického profesora skupina šikovných, výstredných nezbedníkov na elitnej univerzite v Novom Anglicku objaví spôsob myslenia a života, ktorý je vzdialeným od nudnej existencie. Kniha, o ktorej sa hovorí, že dala život subkultúre menom Dark Academia.

Jeseň / Ali Smith

Z predstavivosti jedinečnej Ali Smith prichádza príbeh o starnutí a čase, láske a príbehoch samotných. Prichádza Jeseň.

Nočný cirkus / Erin Morgenstern

Cirkus prichádza bez varovania. Nepredchádzajú tomu žiadne oznámenia. Jednoducho je tam, kde včera nebol. V čierno-bielych pruhovaných plátenných stanov je úplne jedinečný svet. Volá sa Le Cirque des Rêves a je otvorený len v noci.

Jana Eyrová / Charlotte Brontë

Sirota Jana sa celý svoj mladý život cítila ako vyvrheľ. Jej odvaha je opäť skúšaná, keď dorazí do Thornfield Hall, kde si ju najal hrdý Edward Rochester, aby sa starala o jeho zverenkyňu Adèle. Jana zisťuje, že ju priťahuje jeho utrápený, no zároveň láskavý duch a zamiluje sa.

Harry Potter / J.K. Rowling

Príbeh čarodejníka z Rokfortu, ktorý pozná celý svet. Rokfort vždy navodí tú pravú jesennú atmosféru, hlavne so začatím školského roku.

Dakula / Bram Stoker

Dracula je známy román od írskeho autora Brama Stokera, napísaný v roku 1897.

Tajná záhrada / Frances Hodgson Burnett

Keď je Mary Lennox poslaná, aby žila so svojím strýkom, všetci hovoria, že je to najnepríjemnejšie dieťa, aké kedy videli. Je to ale pravda, Mary je bledá a rozmaznaná. Ale je tiež strašne osamelá. Potom sa však jedného dňa dopočuje o tajnej záhrade v areáli a rozhodne sa ju nájsť.

Koralína / Neil Gaiman

V novom byte Koralíninej rodiny je dvadsaťjeden okien a štrnásť dverí. Trinásť dverí sa otvára a zatvára. Štrnáste sú zamknuté a na druhej strane je len tehlová stena. Keď Koralína odomkne dvere, nájde tam priechod do iného bytu v inom dome, ako je jej vlastný.

Mohlo by Vás zaujímať:

Zdroje: goodreads.com | Foto: goodreads, pixabay