Otvorenie ekologického nadregionálneho obchodného centra ohlásila spoločnosť KLM Real Estate v lokalite Zvolen-Západ na jeseň roku 2022. Slávnostne ho otvorili začiatkom novembra. Na ploche 5 hektárov je k dispozícii 13 000 m² prenajímateľných plôch a 430 parkovacích miest. Investície do zelených opatrení dosiahli vyše 1,5 milióna eur, čo je doposiaľ najvyššia známa suma takto investovaná v regióne Slovenskej republiky alebo Českej republiky.

,,Nové nákupné centrum 21. storočia KLOKAN sme vybudovali v lokalite Zvolen-Západ. So zelenými úpravami sme začali už od začiatku stavby, kedy sme zrecyklovali približne 100-tisíc ton materiálu zo starej kopy stavebného odpadu do terénnych úprav a základov stavby,“ objasnil člen predstavenstva KLM Real Estate, Rastislav Čačko.

Umiestnenie v danej lokalite vo Zvolene súvisí aj s cestnou infraštruktúrou. Prioritnou je možnosť rýchleho nakupovania pre zákazníkov s dostatočným počtom parkovacích miest.

,,Som rád, že sa Zvolen rozvíja. Vidieť, aký má potenciál. Existujú štúdie, ktoré hovoria, že už v roku 2023 môže mať Zvolen problémy s extrémnymi teplotami, a to hlavne na sídlisku Zvolen-Západ, kde sme teraz, a v centre mesta. Aj my chceme robiť zelené opatrenia a ďakujem, že ste v tomto urobili prelom na Slovensku. Chceme aj my v tom pokračovať,“ povedal novozvolený primátor Zvolena, Vladimír Maňka.

Obchodné centrum Klokan vo Zvolene
Obchodné centrum Klokan vo Zvolene

Ideálna kombinácia zelených opatrení

OC KLOKAN má vyše 13 000 m² prenajímateľných plôch na približne päť hektárovom pozemku. Celková investícia do výstavby dosiahla 23 miliónov eur, pričom len na zelené opatrenia sa vyčlenilo viac ako 1,5 milióna eur.

,,Je to najviac v našej histórii a podľa mňa aj v celej oblasti retailu v Českej republike a na Slovensku. Podľa mojich vedomostí je tu najväčšia zelená strecha, ktorá pokrýva celú plochu prenajímateľnej plochy. Jej význam je jednak v zadržiavaní dažďovej vody v území, ale aj v schopnosti znížiť teplotu vo vnútri budovy niekedy až o 3 stupne Celzia a na samotnej streche až o 40 stupňov. Okrem toho pomáha znižovať prašnosť a CO2 z dopravy a je súčasťou prevencie pred prívalovými dažďami,“ dodal Rastislav Čačko.

V novom nákupnom centre vo Zvolene nebude zelená iba strecha. Vo veľkej miere sa budú na stenách používať popínavé brečtany, ktoré sú už dnes nasadené.

Ako ďalšie z opatrení investori zvolili vybudovanie retenčných nádrží, veľkej dažďovej záhrady s jazierkom a ďalšími rastlinami.

,,Najvýznamnejšou črtou nového retail parku bude kvercentrum, dubová alej s vyše 120 dubmi. Dubov je 21 druhov, nám sa podarilo získať až 120 kusov už vzrastlých dubov, a to hlavne zo severnej Ameriky a Európy. Sú to vzácne zbierkové dreviny, neštandardné typy, ktoré boli vysledované, aby sa v našich podmienkach vedeli udržať. Chceme zároveň, aby alej slúžila aj ako výučbové stredisko pre Technickú univerzitu,“ vysvetlil Čačko.

Zvolen, mesto lesníctva, tak bude mať okrem arboreta na Borovej Hore aj dubovú alej. Vzácne duby prichádzali do mesta počas posledného polroka a mali okolo šesť metrov. Kým sa dostali na svoje miesto, pracovníci ich udržiavali, zavlažovali a hnojili.

Vo Zvolene otvorili prvé zelené obchodné centrum na Slovensku

Vodozádržné opatrenia doplnia v nákupnom centre 21. storočia retenčné dlažby, ktoré plánujú použiť na parkovacích miestach. Časť parkovísk bude skúšobne prekrytá pergolami, v lete ovzdušie ochladí voda z fontány. Samozrejmosťou sú nabíjacie stanice pre elektromobily a pripravujú sa aj fotovoltaické zdroje energie.

,,Navštevujeme svetové výstavy nielen ako hostia, ale aj ako vystavovatelia. Tento retail park sme predstavili aj na jednej z najväčších takýchto výstav Exporeal v Mníchove a boli sme jediní zo Slovenska, ktorí sa tam prezentovali. Sledujeme svetové trendy a komunikujeme aj s občianskymi združeniami, ktoré prinášajú inšpiratívne riešenia. Potrebujeme ako-tak zabrzdiť otepľovanie planéty a takisto riešiť aj problém so zadržiavaním vody. Chceme ísť príkladom, robiť investície s takouto pridanou hodnotou. Z celkovej investície pri tomto retail parku to predstavuje približne 1,5 milióna eur. Zo zákona by sme to ani robiť nemuseli, ale chceme,“ uzavrel Čačko.

Pri slávnostnom otvorení sa vyjadril aj nový predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Luntner:

,,Chcel by som vyzdvihnúť a poďakovať sa za to, že tento projekt je zelený. Pomer investície, ktorý išiel do zelených opatrení a špeciálne v tomto období, kedy bojujeme s klimatickou krízou, je nezanedbateľný. Som rád, že môžem stáť pri lídroch.“

Rastislav Čačko a moderátor Radoslav Kuric

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj & Foto: TS Andrea Čurná