Od štvrtka už nie je povinné prekrytie horných dýchacích ciest v exteriéroch ani vo väčšine interiérov. Respirátor je naďalej povinný pre personál i návštevníkov zdravotníckych zariadení a zariadení sociálnych služieb, pacientov v čakárňach u lekára i zákazníkov lekární. Zrušila sa aj povinná karanténa po kontakte s pozitívne testovanou osobou na COVID-19. Vyplýva to z vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Prekrytie horných dýchacích ciest tak už nie je povinné v exteriéroch, teda ani na hromadných podujatiach organizovaných vonku. Respirátory nemusíme nosiť ani vo väčšine interiérov vrátane verejnej hromadnej dopravy, taxislužieb a hromadných podujatí. Do tejto kategórie patria aj obchody, školy, úrady a kiná. Hlavný hygienik SR Ján Mikas napriek tomu pripomína, že stále ide o jednoduchú a efektívnu cestu, ako znižovať riziko prenosu nákazy.

,,Je v úplnom poriadku, ak sa aj pri pozitívnom vývoji epidemickej situácie rozhodnete naďalej chrániť a respirátor si nasadíte v situáciách, ktoré vyhodnotíte ako rizikové. Nosenie tejto ochrannej pomôcky má stále význam, ak sa chystáte stretnúť s osobami vo vyššom veku, chronicky chorými, tehotnými ženami, či inými osobami náchylnými na infekcie či na ťažší priebeh ochorení. Rovnako má význam, ak sa pred ich návštevou vyhnete rizikovým miestam, najmä takým, kde sa zdržuje väčší počet cudzích ľudí,“ povedal Mikas.

Respirátory ostávajú povinné pre personál a návštevníkov v nemocniciach a zariadeniach sociálnych služieb. Klienti a pacienti ich mať nemusia. Výnimku majú okrem iných aj deti do šesť rokov.

Respirátory sú povinné v nemocniciach

Od štvrtka (21. apríla) sa zrušila aj povinná karanténa po kontakte s pozitívne testovanou osobou na COVID-19.

,,Úzky kontakt zostáva v karanténe iba vtedy, ak jeho všeobecný lekár posúdi karanténu ako potrebnú zo zreteľa hodných epidemiologických dôvodov. Medzi tieto dôvody patrí najmä dlhodobý úzky kontakt s osobou pozitívnou na ochorenie a ohrozenie imunodeficientnej osoby na pracovisku,“ priblížil ÚVZ SR.

Pokiaľ sa neobjavia príznaky ochorenia, skončí sa po uplynutí piatich dní. Pravidlá pre izoláciu pozitívnych osôb sa nemenia.

Zmeny po stredajšom rokovaní vlády avizoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) spolu s hlavným hygienikom. Podľa šéfa rezortu sa epidemiologická situácia na Slovensku naďalej zlepšuje.

Úrad hlavného hygienika zaviedol povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest 25. marca 2020, odkedy uplynulo 757 dní. Dočkali sme sa momentu, keď si z tváre konečne zložíme rúška a respirátory!

,,Vďaka vašej trpezlivosti, očkovaniu a dodržiavaniu opatrení môžeme konečne ľahšie dýchať. A to nielen doslovne, ale aj bez väčších obáv z pandemického „kríža“, ktorý obmedzoval naše životy,“ napísal premiér Eduard Heger na sociálnej sieti.

Respirátory už vo väčšine prípadov nepotrebujeme

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR / redakcia | Foto: pixabay.com

Reklama